Defne yaprağı, vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve ...

Defne Yaprağı Nerelerde Kullanılır

Defne yaprağı, vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından son derece zengindir. Antik Yunan'da yaz kış hem yeşil kaldığından ölümsüzlük iksiri olarak görülürmüş ve bu nedenle her şeyde kullanılırmış.

Balıklarda, et yemeklerinde ve salatalarda kullanılan defne yaprağı bu yemeklerin ağır et kokusundan arınarak hafifçe aromalanmasına yardım eder. Defne yaprağı tütsüleme işlemlerinde kullanılabileceği gibi, toz haline getirerek cilde sürüldüğünde, cildi yatıştırdığına dair bildirimler bulunmakta. Defne yaprağı, badem veya zeytinyağı vasıtasıyla defne yaprağı yağına dönüşebilmektedir. Yağ kaslara sürüldüğünde gevşemeye yardım etmekte, baş ağrısı gibi sorunları çözmeye yardımcı olmaktadır. Cildi beslemeye destek veren yağ, mineral ve vitaminlerce zengin olduğundan cilt bakım rutini içinde de kullanılır. Defne yaprakları su içinde kaynatılarak ateş halinde cilde sürülebilmekte, defnenin ateşi düşürmeye destek verdiği öne sürülmektdir.

Alternatif tıpta kullanılan ağacın yaprakları Türkiye ihracatında büyük paya sahiptir. Ağacın gövdesinin alt kısmı gri üst kısımları ise yeşil renktedir. Yaprak kısımlarından etrafa koku yayılır. Ülkemizde defne yaprağı kurutularak yemeklerde ve şerbet yapımlarında kullanılır. Faklı bir tat veren defne yaprağı salça yapımında da tercih edilir. Süs bitkisi olarak evlerde de yetiştirilen defne yaprağı, soğuk havaya karşı oldukça duyarlıdır. İçeriğindeki yağ maddelerinin de uçucu özelliğinden dolayı yemeklerde kullanılan sağlıklı yağlar arasında yer alır. Defne yaprağı antioksidan, analjezik, antienflamatuar ve antikonvulsant özelliklerine sahiptir. Özellikle kozmetik sektöründe kullanılan defne yaprağı, krem, sabun ve şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinin de hammaddesidir.