Yemeklere hoş bir aroma veren defne yaprağının marifetleri tabii ki bununla kalmamaktadır. Hem kuru hem de ...

Defne Yaprağı Faydaları

Yemeklere hoş bir aroma veren defne yaprağının marifetleri tabii ki bununla kalmamaktadır. Hem kuru hem de taze kullanıma uygun olan defne yaprağı, antioksidan bir çay ya da detoks malzemesi olarak da tüketilebilmektedir. Defne çayı hazım sorunlarını ve mideyi yatıştırmaya yardım eder. Defneyaprağından elde edilen bitkisel sular, saç diplerine sürülerek saçın kepekten arındırılmasına destek olmakta ayrıca deneyenler, suyun saçın uzamasına da destek verdiğini belirtmektedirler. Defne, yalnız aroması ile değil, içindeki antioksidan ve cilde nem desteği veren bileşenlerle sabunlarda da kullanılmaktadır.

Sindirimi Geliştirir: Defne yapraklarının gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olduğu, hem idrar söktürücü bir idrar söktürücü olarak idrara çıkmayı teşvik ettiği, hem de vücudun toksisitesini azalttığı ve ayrıca toksik bir şey tüketildiğinde kusturmayı (emetik olarak) teşvik ettiği düşünülmektedir. Ayrıca, defne yapraklarında bulunan organik bileşikler, mide rahatsızlıklarını gidermek, irritabl bağırsak sendromunu (IBS) yatıştırmak ve hatta Çölyak hastalığı semptomlarını azaltmak için çok etkilidir. Modern beslenmede daha karmaşık proteinlerin bazılarının sindirimi zor olabilir, ancak defne yapraklarında bulunan eşsiz enzimler, verimli sindirim ve besin alımını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Kalbi Korur: Kafeik asit ve rutin, defne yaprağında bulunan ve kalbi kuvvetlendiren önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalpteki ve uzuvlardaki kapiler duvarları güçlendirirken, kafeik asit kötü (LDL) kolesterolün dolaşım sisteminden atılmasını sağlar.

Ağrıları Hafifletir: Defne yaprağının esansiyel yağı burkulma, artrit ve romatizma ağrısını hafifletir. Defne yaprağı ayrıca, migren ve baş ağrıları için rahatlama sağlar.

Diyabet: Defne yaprakları kandaki glikoz, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu için, tip 2 diyabet tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Solunum Hastalıklarında Etkili: Defne yaprakları güçlü antibakteriyel özellikler gösterir. Defne yaprağı yağı bir merheme karıştırılıp göğse uygulanırsa çeşitli solunum hastalıklarını dindirir. Aromaterapide ise defne yaprağı buharı solunması balgamları gevşetir ve solunum yolundaki tehlikeli bakterileri öldürür. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. Defne yaprağı üst solunum yolları hastalıkları için çayı yapılarak tüketilir. Yüksek analjezik özelliği olan defne yaprağı boğaz enfeksiyonuna neden olan hücreleri azaltır. Balgam söktürücü etkisi ile boğazları temizler.

Güçlü Saçlar: Saç köklerinin sağlığını iyileştirmek ve kepeklenmeyi ortadan kaldırmak için, demlenmiş defne yapraklarından yapılan bir durulama kepek tedavisinde etkilidir. Defne yaprağı çayı saç dökülmesi için harika bir ilaç olarak kabul edilir. Defne yapraklarındaki kimyasal maddeler ve uçucu bileşenler kuru cilt ve kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Kanserle Savaşır: Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda, defne yapraklarının meme kanseri ile mücadelede yararlı bir araç olabileceğini öne sürülmektedir. Erken sonuçlar, defne yaprağının meme kanseri tedavisi için potansiyel bir doğal ajan olabileceğini göstermektedir. Bir başka çalışma, defne yapraklarının kolorektakl kanseri ile mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Defne yaprağı ekstraktları kolon kanseri hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde yavaşlattığı belirtilmektedir.

Hamile Kadınlar İçin İyi: Defne yaprağı folik asit bakımından zengindir. Folik asidin fetüsü doğum kusurlarından koruduğu bilinmektedir. Araştırma, defne yaprağı kullanımı ile folik asit tüketiminde artış arasında pozitif bir korelasyon olduğunu bulmuştur. Araştırmalar devam etmektedir ve bazı sonuçlar defne yapraklarının hamileliği teşvik etmek için yararlı olduğunu göstermektedir.

Adet Sorunlarının Tedavisinde Etkilidir: Defne yaprakları doğru şekilde tüketildiğinde düzenli ve normal regl sağlayabilir. Ayrıca vajinal akıntıyı tedavi etme özelliği de bulunmaktadır

Verimli Uyku Sağlar: Yatma saatlerinde tüketilen defne yaprakları, verimli bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur.

Böcek Kovucu Özelliğe Sahiptir: Defne yaprağı, laurik asit içerdiğinden bir böcek kovucu olarak görev yapabilir. Ezilmiş yapraklar ve biraz zeytinyağı ile yapılmış macun lokal olarak uygulandığında böcek sokmalarını ve ısırıklarını hafifletebilir. Ayrıca güve oluşumunu da engelleyebilir.

Bembeyaz Dişler İçin: Işıltılı beyaz dişler için dişlerinizi 3 gün ezilerek toz haline getirilmiş defne yaprakları ile fırçalamanız önerilmektedir.